COVİD-19 Salgını Sürecinde Araç Sigortalarında sağlanan kolaylıklar

Hazine ve Maliye Bakanlığı Covid19 salgını sürecinde Motorlu Araç Sahiplerinin Zorunlu Trafik poliçeleri kapsamında da bir takım tedbirler almış bulunuyor. 2020/4 sayılı sektör genelgesiyle sigortacılık sektörüne getirilen kolaylıklarla birlikte, gerek primlerin ödenmesinde gerekse poliçelendirme sürecinde kolaylıklar sağlanmaktadır.

2020/4 nolu genelge ile Trafik Sigortası yaptırmak isteyenler ile yenilenme işlemlerine tabii araç sahiplerinin yaşanılabilecek olası gecikmeler göz önünde bulundurularak, 30.04.2020 tarihine kadar, sürprim uygulanmayacaktır. Bu nedenle gecikmeden kaynaklı sürprim uygulaması yapılmayacağı ve bu tarihe kadar, hasarsızlık indirimleri etkilenmeyecek. Bu çerçevede prim ödemelerine de kredi kartlarına taksit oranları da artırılıyor.

 

Peki Trafik Sigortası Yaptırmazsanız !

Zorunlu Trafik Sigortası Olmayan Araçlar Trafikten Men Edilir.!

Tabii bu işin bir de denetimler kısmı var. Herhangi bir şekilde trafik denetlemesine tabi tutulduğunda aracın zorunlu trafik sigortasının olmadığı trafik kolluk kuvvetleri veya zabıta tarafından tespit edilirse sigortalarını yaptıracağı süreye kadar yediemin otoparkına çekilen araç ilave birçok masrafın yapılmasına neden olacaktır. Otopark ücreti, araç çekici masrafı, trafik cezası ve hepsinden önemlisi sürücünün aracından mahrum kalması gibi oldukça ağır bir süreç yaşanmasına neden olacaktır. Aracı üzerinden ticaret yapan kişiler açısından son derece can sıkıcı böyle bir durum ile karşılaşmaya aslında hiç de gerek yok.


Zorunlu Trafik Sigortası Bulunmayan Araç Kaza Yaparsa?

Bu durumda çok daha vahim bir tablo ruhsat sahibi ve sürücüyü bekliyor. Öncelikle sigortasız araç kazaya karıştığında ve zorunlu trafik sigortası karşı tarafın zararını ödenmesi İlkesine dayandığından sigortayı yaptırmayan kişiyi karşı tarafın zararını bizzat kendi cebinden ödemesi gerekecektir. Buna kendi aracının da masrafları eklenince ortaya oldukça önemli bir maddi zarar çıkıyor. Ayrıca birçok kişi kasko yaptırmak suretiyle zorunlu trafik sigortası yaptırmış sayılacağı gibi yanlış bir düşünceye sahip. Zorunlu trafik sigortası ile kaskonun herhangi bir bağlantısının olmadığını hemen belirtelim. Kasko, özel ve son derece geniş kapsamlı bir sigorta türüdür ve zorunlu trafik sigortası içerisinde bulunmayan pek çok teminatı içerir.


Bunun yanı sıra zorunlu trafik sigortanın süresinin dolmasının ardından her ay uygulanan %5’lik ceza ödemesini de unutmamak gerekiyor. Bunların dışında zorunlu trafik sigortası bulunmayan araç kaza yaptığında taraflar arasında tutanak tutulması söz konusu olmaz ve direkt trafik polisi çağrılarak durumun tespiti istenir. Dolayısıyla sigortası olmayan aracın hasarına bakılmaksızın çekici marifetiyle trafikten men edilir. Her halükarda zorunlu trafik sigortası olmayan sürücünün kaza yapması sigortası bulunan kişiden kat kat fazla bir maddi zarara uğramasına yol açacaktır.