Kaza tespit tutanaklarını daha anlaşılır ve pratik hale getirerek, tutanaktaki bilgilerin sigorta şirketlerine kısa sürede ulaştırılabilmesi adına, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilen Mobil Kaza Tutanağı uygulaması; kaza hangi noktada gerçekleşirse gerçekleşsin, tutanağın bir akıllı telefon üzerinden giriş yapılarak hızlıca hazırlanmasına olanak sağlıyor.

Ücretsiz olarak sunulan bu uygulama üzerinden giriş yapabildiğiniz sistemde, tutanak bilgilerinizi detaylı bir şekilde sigorta şirketinize sunabilir ve kaza detaylarını raporlayabilirsiniz.

Mobil Kaza Tutanağı Ne Gibi Kolaylıklar Sağlar?

 • Mobil kaza tutanağı sayesinde kolayca kazaya ait detayları ve araç bilgilerinizi girebilirsiniz. Evrak beklemek ya da iletmekle uğraşmazsınız. Böylece 10 dakikadan kısa bir sürede, sigorta şirketinizi konuyla ilgili bilgilendirmiş olursunuz.
 • Kaza tutanaklarını zorlayıcı hale getiren poliçe bilgilerine mobil kaza tutanağında ihtiyaç duymazsınız. Plaka ve ruhsat sahibinin kimlik numarası ile sorgulama yaparak ya da poliçenizdeki kare kodu okutarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Şasi numarası, araç-plaka numarası ya da araç modeli gibi bilgileri girerek vakit kaybı yaşamazsınız. Mobil kaza tutanağı sisteminde, poliçe numaranızı girdiğinizde araç bilgileri otomatik olarak doldurulur.
 • Dilerseniz poliçe üzerindeki kare kodu okutarak, sigortalı ruhsat bilgilerini manuel girmek yerine bu bilgileri otomatik olarak alabilir ve sürücü bilgilerini de yine profile kaydedebilirsiniz.
 • Ruhsat, ehliyet fotokopisi, kaza resimlerinin çıktısının alınması gibi detaylara gerek duymadan, kaza ortamının durumunu aktarmak için kaza ortamı video çekimi özelliğini kullanabilirsiniz.
 • Kazadan sonra tutanağınızı otomatik olarak sigorta şirketinize iletebilirsiniz. Formunuzu ilettikten sonra kazayla ilgili süreci yine uygulama üzerinden takip etmeniz de mümkün.
 • Sistem aynı zamanda kazada kusurlu tarafları, kusur yüzdeleriyle birlikte SMS yoluyla bilgilendiriyor. Böylece kaza taraflarının bilgilendirme için herhangi bir yere ek bir başvuruda bulunması ya da evrak takibi gerçekleştirmesine gerek kalmıyor. Kaza süreçleri çok daha kısa bir sürede sonuçlanıyor.
 • Üstelik uygulama üzerinde yalnızca kaza anlarında değil; ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir anda en yakın sigorta acentesi, tamirci ve hastaneye tek bir tıkla ulaşmanız da mümkün.

Kaza tutanağınızı oluşturmak için, uygulamayı akıllı telefonunuza ya da tabletinize indirmeniz gerekiyor. Hem Google Play Store hem de Apple Store’da bulunan Mobil Kaza Tutanağı uygulamasını ücretsiz olarak edinmeniz mümkün.

 • Tutanak girişi yapmak için, uygulamada yer alan “Yeni Kaza Ekle” butonuna basarak yeni bir kaza tespit tutanağı eklemeniz gerekiyor. Gelen kaza genel bilgileri ekranından, kazaya karışan araç sayısı bilgisini girerek kaza formunu doldurmaya başlamalısınız. Bilgileri gerçekliklerini göz önünde bulundurarak sisteme girin ve mutlaka kontrol edin.
 • Daha sonra “Kaza Resimleri” isimli başlığa, kazaya karışan araçların ve kaza yerinin fotoğraflarını ekleyin. Plakaların net şekilde görüldüğü kaza yerini farklı açılardan gösteren fotoğraflar eklemeye özen gösterin. Uygulamada 6 adet fotoğraf hakkınız bulunuyor ve diğer adıma geçebilmek için bu fotoğrafların tamamını eklemeniz bekleniyor. Sonucu etkileyecek en önemli etkenlerden biri olması sebebiyle, fotoğrafların net ve ihtiyaca yönelik olduğundan emin olmalısınız. Bir sonraki adıma geçiş için “Kaydet” butonuna basılı tutun.

Araçları çektikten sonra uygulamada yer alan “Uygun Yere Çektim” butonuyla aracın uygun noktaya çekildiği bilgisini vererek kazanın gerçekleştiği konumla ilgili gerekli güncellemeleri yapabilirsiniz.

 • Fotoğraflardan sonra sıra, kaza noktasının yerini belirlemeye geliyor. “Haritada Göster” seçeneği üzerinden, kazanın gerçekleştiği noktayı harita üzerinde işaretleyebilirsiniz. Eğer hatalı giriş yaparsanız düzeltme seçeneğini kullanabilirsiniz.
 • Bu adımları tamamladıktan sonra aracınızı ve kazaya karışan diğer araçları, trafiği engellememeleri adına uygun bir noktaya çekmeniz gerekiyor. Araçları çektikten sonra uygulamada yer alan “Uygun Yere Çektim” butonuyla aracın uygun noktaya çekildiği bilgisini verebilirsiniz.
 • Kazaya karışan araçların plaka bilgisi, TC numarası veya vergi numarası bilgileri doldurulduktan sonra “Poliçe Bilgileri Getir” butonuna basarak sigorta poliçesi bilgileri ekranına ulaşabilirsiniz. Poliçe bilgilerine, QR kod üzerinden ulaşmanız da mümkün. QR kodlu poliçelerinize Sigorta Birliği Merkezinin resmi adresindeki “Trafik Poliçesi Sorgula” adımından ulaşabilirsiniz.
 • Bilgilerin girişini yaptıktan sonra, “Tanık Ekleme” bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Görgü tanığın’ eklemek için tek yapmanız gereken “Tanık Ekle” butonuna basarak tanığın ad, soyad, cep telefonu gibi iletişim bilgilerinin girişini yapmak.
 • Tanıkların ardından, kazaya karışan sürücülerin bilgilerinin girişini yapmanız bekleniyor. Bu ekranda en kilit bilgi, sürücülerin e-posta bilgileri olarak belirtiliyor. Bu nedenle doldururken mutlaka aktif olarak kullandığınız bir e-posta adresini girmeniz tavsiye ediliyor. Çünkü kaydın tamamlanmasının ardından tutanağın son hali PDF olarak mail adresinize ulaştırılıyor. SMS ile bilgi almak isterseniz cep telefonu bilginizi girmeniz yeterli. Ruhsatla ilgili kısımda, eğer ruhsat sizin üzerinizeyse “Evet”i seçerek poliçe üzerindeki sigortalı bilgilerinizi otomatik olarak sürücü bilgilerinize aktarabilirsiniz. Bu bilgilerin yanı sıra, araç sürücülerinin ehliyetlerinin ön ve arka yüzlerinin fotoğraflarını çekerek bilgi ekranına eklemeniz gerekiyor.
 • Ardından sıra kazaya karışan araç sahiplerinin yorumlarını yazılı ya da sözlü (ses kaydı) olarak bırakabileceği “Yorum” kısmına geliyor. Bu alanda kazayı tüm detaylarıyla anlatmanız gerekiyor ve diğer bölümlerde olduğu gibi verdiğiniz bilgilerin doğruluğu büyük önem taşıyor.
 • Girdiğiniz bilgileri kontrol etmek için e-postanıza gelen belgeyi incelemeyi ihmal etmeyin. Bilgilerde herhangi bir yanlışlık yoksa, tarafların imzaları yine uygulama üzerinden atılıyor ve son adıma geçiliyor.
 • İmzalardan sonra “İşlemi Tamamla” butonunu seçerek, tutanağınızı SBM sistemlerine gönderebilirsiniz ve SBM tarafından verilen tutanak numarasını ekranda görüntüleyebilirsiniz.
 • Tutanağın durumu ve kusur oranları bilgisini uygulama üzerinden takip edebilirsiniz. Tutanak sonucu ise hem e-posta hem de SMS olarak (numara eklendiyse) tarafınıza ulaştırılacaktır.

APPLE TELEFONUNUZA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

ANDROİD TELEFONUNUZA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ!