erk-arac-dezenfeksiyon-uyarisi

Virüse karşı araç temizliğine DİKKAT!

Corona virüsün Türkiye’ye de sıçramasıyla birlikte üst düzey önlemeler alınmaya başlandı. Kişisel eşyaların dezenfekte edilmesinin yanı sıra otomobillerin ve toplu taşıma araçlarının da dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Sıradan zamanlarda dahi otomobiller de milyarlarca bakteri bulunmakta ve bu konuda araştırmalar ve sonuçları net bir şekilde ortada olduğu için araçlara mutlaka Antibakteriyel İç Temizlik yaptırılmasını zorunlu kılmaktadır.

Tüm Dünya’yı sarsan corona virüs ile ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Bakteriler ve virüslerin yayılması için en elverişli ortamı ise toplu taşıma araçları ve otomobiller sağlıyor. Uzmanlar, belediyelerin toplu taşımalar için yaptıkları ayrıntılı temizlik ve dezenfekte çalışmalarının ticari taksiler, okul ve personel servisleri ile özel otomobiller için de şart olduğunu vurguluyor.

Ellerimizi dezenfekte etmemiz ve maske takmamız çok önemli ancak aracımızın içini de dezenfekte etmiyorsak elleri dezenfekte etmenin hiçbir anlamı kalmıyor.  Araçların tavanı, tabanıi kalorifer ızgaraları, havalandırma kanalları ve iç kokpiti mutlaka dezenfekte edilmelidir.

Bu ortam sürekli el temasının yapıldığı ve havasının solunduğu bir ortam. Bu nedenle araç sahiplerinin ve kullanıcılarının güvenliği göz önüne alınarak, araçlara dezenfekte ve ozonlama işlemlerinin mutlaka yapılması gerekiyor. Araç içerisinde elle temas edilen tüm yüzeylerde hijyenin sağlanması şart. Bu hassasiyeti tüm otomobil sürücülerinin göz ardı etmemesi gerekmektedir. İçeriğinde su, oksijen ve kolloidal gümüş olan bileşeni araç içerisine püskürterek dezenfekte işlemini yapılabilmektedir.

” Uygulanan bu işlem 1,5-2 saat sürmekte ve virüslere karşı araç içerisinde bir koruma kalkanı oluşturulmaktadır. Bu dezenfekte işlemini her 15 günde bir tekrarlanması ise bu ortamda gereklilik arz etmektedir. 

Araç içi dezenfekte işlemi yapılırken kullanılacak ürünlere çok dikkat edilmesi gerekiyor. Kullanılan ürünün içeriğinde su, oksijen ve kolloidal gümüş mevcudiyeti önemlidir. Sağlık Bakanlığı’nın vermiş olduğu ruhsatta da bu 3 içerik açıkça yazmaktadır. Solumaya uygun bir içeriktir. Araçlarımızda kullandığımız bu dezenfektanın içerisine ağır metal yoktur. Aracı aşındırıcı ve zehirleyici etkileri yoktur. Kalıntı bırakmamaklıdır. Uygulamadan sonra 15 dakika içerisinde aracın içerisini yüzde 99.99 bakteri, virüs ve mantarlardan arındırır. Aracı tamamen dezenfekte ederken hiçbir zarar da vermemektedir.

“Nitekim aracını dezenfekte ettirmek isteyen araç sahiplerinin bu işi yaptıklarını belirten firmalara kullandıkları ürünlerin ruhsatını mutlaka sormalıdırlar.” Çünkü bu işlemi maalesef alkolle yapanlar olduğu gibi, son günlerde merdiven altı tabir edilen üretim kaynağı ve bileşenleri belli olmayan, alkoller piyasaya sürüldü ve bunların bazılarının insan cildine temas ettiğinde, ciddi zararlar verebildiği, görme bozuklukları, körlük, solunum yolu rahatsızlıklarına bile neden olabildiği gözlemlenmektedir. 

Bu nedenle T.C.Sağlık Bakanlığı Ruhsatı ve/veya Biyosidal Ürün Ruhsatı olmayan hiçbir ürüne itibar edilmemesi gerekliliği, sıradan işlemlerle araç dezenfeksiyonu yaptığını belirtenlerden öncelikle belge ve yetki sorgusunun yapılması gerekliliğini önemle belirtmek isteriz.